FototÀvling
13 Jun, 2010 | Av Thomas | 128 visningar | Kategori: BloggNu har man haft tur igen nÀr man skickat in bild till en fototÀvling. Svenska Dagbladet har varje mÄnad en fototÀvling med nÄgot Àmne. Den hÀr gÄngen sÄ var temat barn. Det var över 2500 bidrag sÄ det kÀndes bra och vara med bland dom som blev premierade.
DÄ gjorde man en lite djupdykning bland mina bilder för att kolla in vad som fans. HÄller pÄ att fÄ nÄgon struktur pÄ alla fotografier och hade tur att hitta den hÀr bilden. Tanken var att jag ville ha lite avstÄnd till tjejen för att fÄ förgrunden och bakgrunden i oskÀrpa. Sen Àr fördelen att man Àr pÄ lÄngt hÄll till barner/objektet. DÄ kan det vara ett bra sÀtt att fÄ barnen att vara mer naturliga. sÄ hÀr skrev juryn:
Fotograf: Thomas TĂ€ngerfors
HÀr har fotografen hÄllt lite avstÄnd och i stÀllet anvÀnt zoom. Det kan vara ett bra tips för att fÄ barn att slappna av framför kameran.
Sen alla som Àr nybörjare sÄ har dom en vÀldigt bra fotoskola. Det finns mÄnga tips.
HÀr kommer det lite mer bilder typ potrÀtt och lite annat.



Hej Thomas
Gratulerar till vinsten, vĂ€ldigt fint foto pĂ„ lilltjejen. Du har fĂ„ngat hennes riktiga ”busblick”.
/karin